citizen band

PAVEL POPICE

CB ,,ruční,,

„ručka“ je určená především jako přenosná příruční stanice do terénu.
Je napájena vestavěnými bateriemi, nejčastěji osmi až devíti tužkovými akumulátorky standardní velikosti AA nebo kompaktním akublokem. Za zmínku určitě stojí, že i přes malé rozměry má tato ruční stanice stejný výkon jako její větší sestra mobilka - tj. 4W a tomu odpovídá i příslušný odběr proudu z baterií při vysílání (cca 1 Při komunikaci na menší vzdálenost lze v rámci šetření baterí výkon snížit.
Přijímač těchto stanic je konstruován velmi úsporně, proto řádně nabitá stanice vydrží zapnutá na příjem několik desítek hodin. V prodávaném příslušenství stanice je většinou pouze krátká flexibilní anténa, pro zvětšení dosahu lze dokoupit delší anténu teleskopickou. K některým typům stanic, např. Elix SY-101 či Intek H-520, si lze opatřit tzv. mobilní adaptér (přezdívaný „kopyto“), který umožňuje ručku připojit v autě do zdířky zapalovače i na autoanténu (např.magnetku) a používat ji příležitostně v libovolném vozidle místo mobilní stanice. Také ji lze pomocí tohoto adaptéru připojit doma na síťový zdroj a velkou střešní anténu. Co do vysílacího výkonu i dosahu je pak ručka srovnatelná s běžnou stacionární stanicí.
Pro pořádek se však sluší dodat, že ručka připojená k velké střešní anténě může být snáze rušena jinými blízkými stanicemi.
images.jpeg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
citizen band
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one