citizen band

PAVEL POPICE

antény pro cb

Antény mobilní určené do automobilů.

Na rozdíl od autorádia hraje u radiostanice anténa mnohem důležitější roli. Rádio může hrát ( i když ne příliš dobře) i na „ kus drátu“. Vysílačka , která současně signál nejen přijímá, ale i vysílá relativně vysokým výkonem by se podobnou „ anténu“ rychle poškodila. CB radiostanice potřebuje proto kvalitní a seřízenou anténu ( nastavuje se PSV – poměr stojatého vlnění) Tato je rozhodující, jak daleko a kvalitně se dovoláte ( bez zbytečných ztrát) . Na poruchu stanice vzniklou nevhodnou nebo neseřízenou anténou se nevztahuje záruka ! .
Anténa by měla být pokud možno co nejdelší ( pozor na povolené délky u nás v ČR) . Naše firma prodává antény opatřené značkou 8 SD Ministerstva dopravy a i delší antény mají u antén President výjimky ze zákona . Takové antény mají největší zisk a tím dosah. U osobního automobilu lze většinou tento požadavek bez problému splnit. Někdo však počítá se spojením na kratší vzdálenosti a nepotřebuje proto ani anténu např. 1,5 m dlouhou. Horší je to u kamionů, kde lze delší antény umístit specielním držákem jen na venkovní zrcátko ( pokud to jeho konstrukce umožňuje) , jinak se musí použít kratší antény cca 70 – 100 cm vesměs na střechu kabiny kamionu . Proto se vyrábí více typů různých antén. U kamionů doporučujeme konzultaci ve specializované prodejně a odbornou montáž včetně naladění antény.

Pro ty majitele vysílaček, kteří ji používají jen občas, např. na dovolenou s přáteli nebo častěji mění auta nebo si prostě nechtějí do karoserie vrtat otvor pro anténu, doporučujeme zakoupení magnetické antény . Většinou má ale obecně nižší zisk než klasická anténa , kabel od antény nelze jednoduše dostat do automobilu ( zejména v zimě) a takovou anténu nutno zcela jistě na noc schovávat před zloději.
Antény magnetické

Tyto antény se využívají zejména u osobních automobilů , pokud nechceme vrtat otvor do střechy nebo používáme radiostanici jen občas ( např. při cestě na dovolenou v létě).
Nevýhodou je větší možnost odcizení a především je nutno počítat s umístěním kabelu , který vede od antény k Vaší radiostanici . V létě nebývá problém protáhnout kablík od antény na střeše např. pootevřeným střešním nebo bočním oknem. V zimě je nutno hledat jiné řešení.Nejvýkonnější jsou magnetické antény délky cca 1, 5 m ( např. President ML – 145) . Lze však s úspěchem použít i kratší ( např. President Ohio) . Magnety na automobilech velmi dobře drží a není nutno se obávat ztráty za jízdy. Také magnetické antény nutno doladit PSV měřáčkem přímo na střeše automobilu. O umístění platí totéž co u klasických antén .
Antény s pevným uchycením

Tyto antény vykazují většinou větší účinnost než antény magnetické. Nevýhodou je nutnost vyvrtání otvoru ve střeše automobilu. Výjimku tvoří specielní držáčky na antény u kamionů , kde se využívá uchycení na venkovní zrcátko. U osobních automobilů se uchycení na různé druhy pomocných „hrazdiček“ neosvědčilo.
Typů mobilních antén je mnoho druhů. Liší se konstrukcí , délkou a ziskem v dBi . Obecně platí, že delší anténa má větší zisk a tím i dosah. To se využívá zejména u osobních aut. U kamionů a jiných užitkových vozidel s ohledem na výšku kabiny řidiče je nutno volit podle možností i kratší antény. Pokud však chcete převážně jen poslouchat např. 10. kanál, který je určen pro řidiče , stačí Vám i kratší anténa. Délky antén bývají od cca 70 cm až po 160 cm , existují však i delší antény.
Protože je v Č
R povolená délka antény ( bez kotvení ) jen 140 cm, mohou nastat problémy s českou policií při silničních kontrolách. Proto naše firma má antény vesměs opatřeny atestem 8 SD a na delší antény máme stanoveny Ministerstvem dopravy příslušné výjimky ze zákona. Tím chráníme naše uživatele antén President i montážní firmy.Antény President , které nabízíme v širokém sortimentu paří mezi absolutní světovou špičku. Důležité je však pro maximální využití zisku a užitečného dosahu antény nejen její naladění , ale i umístění na střeše automobilu. Antény je nejlépe umístit do středu střechy automobilu nebo alespoň do podélné osy střechy automobilu. Jen tak dosáhnete rovnoměrný vyzařovací diagram a vysílací poměry se nebudou měnit při jakékoli změně směru jízdy automobilu. Umístění na kufr nebo blatník je proto krajně nevhodné .Některé antény jsou opatřeny klouby pro nastavení zářiče ( např. President Maryland, Alabama, Oregon, Iowa …) , který musí být vždy kolmý k patě antény. +Pokud máte rovnou střechu a nepotřebujete k dostavení zářiče kloub antény , můžete zvolit takový typ antény, která kloub nemá. Je výrobně jednodušší a proto i levnější ( např. President Alaska ) .Pokud chcete anténu z důvodu odcizení často demontovat , zvolte si takový model , kde to lze jednoduše ( např. President Alabama, Alaska , Oklahoma…) . Někdy chcete anténu jen jednoduše sklopit při zajíždění do garáže ( např. President Maryland exp.) .
Antény základnové

Pokud chcete využívat Vaši občanskou radiostanici jako základnovou , to je nejčastěji v bytových podmínkách , nejlepším řešením ,pokud je to možné ( a majitel domu s instalací střešní antény bude souhlasit ) , je využití základnové neboli střešní antény. Zajistíte si tím nejsilnější vysílaný signál a tím i dosah Vaší radiostanice.

Nejlevnější a nejběžnější jsou duralové antény , dražší pak laminátové antény případně z dalších specielních materiálů odolných lépe proti povětrnostním podmínkách a korozi.
Z technického hlediska se dnes nejčastěji používá tzv. 1/2 lambda , případně 5/8 lambda. Označení je odvozeno z vlnové délky pásma 27 MHz, které je cca 11metrů.
Z toho vyplývá , že délka např. antény 1/2 lambda je cca polovina z 11m , to je cca 5,5 m. Tato anténa patří k velmi oblíbeným . Nemá sice takový zisk v dB jako pětiosminka , ale díky relativně nižší citlivosti také není tak náchylná na ionosférické rušení . A tak pro střední a dlouhé vzdálenosti vykazuje mnohdy lepší výsledky než citlivější pětiosminka. „ Půlka „ nebývá vybavena radiály v patě antény.
Anténa 5/8 lambda má délku cca 6,5 m . Vyznačuje se velmi dobrým ziskem a tím i citlivostí . Má vesměs 3 nebo více radiálů , které dále zkvalitňují šíření vysílaného signálu. Používá se zejména tam, kde chceme navázat spojení na velmi dlouhé vzdálenosti. Protože všechno pro má i své proti , tak anténa dokáže zpracovat nejen velmi dobře užitečný ale i neužitečný signál. To je nevýhodou při velkém atmosférickém rušení , které se někdy vyskytuje . Výhodou je pak vlastnit kvalitní CB radiostanici , která je opatřena regulací citlivosti přijímače radiostanice RF Gain ( touto regulací jsou např. vybaveny téměř všechny radiostanice President ) Takové CB stanice si pak s vysokým rušením lépe poradí.Existují ještě další typy střešních antén , např. méně výkonné antény 1/4 lambda pro kratší vzdálenosti ( dnes už málo používané) nebo naopak mimořádně výkonné antény 7/8 lambda ( např. President Black Pirate s 5 radiály
Antény stacionární pro krátké vzdálenosti cca max do 10 km.

Někdy se potřebujeme spojit s přáteli nebo rodinou v rámci „ vesnice“ , čtvrtě, zkrátka na kratší vzdálenost . Někdy nemůžeme z různých důvodů dát na střechu domu výkonnou anténu a koníčka, povídat si se sibíčkem se nechceme vzdát.
V tomto případě jsou na trhu balkónové nebo také římsové Antény. Délky jsou od cca 1 m do cca 3,5 m . Důležité je pečlivé doladění PSV antény. Tyto „ Boomerangy“ mají vlastní „ protiváhu“ a není je nutno uzemňovat . Proto si je možno vzít i do přírody, třeba s CB ruční radiostanicí.
Tyto antény je možné umístit na římsu okna nebo balkón , co nejdále od stěny domu, nejlépe na tyčku dlouhou cca 1,5 m i více. Jinak mnohdy neseřídíme PSV.
V každém případě jsou tyto antény účinnější, než mobilní antény všelijak uchycovány na různé plechy ( CB pásmo potřebuje min. 1 metr čtvereční protiváhu ! ). Také je použití balkónových antén nejlevnější řešení pro krátké spojení u domácích vysílaček.
44.jpeg
Sirio+turbo+3000.jpg
Sirio2000_G.gif.png
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
citizen band
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one